Rožmberk nad Vltavou - voda, hrad a festival jedním vrzem

Kdo ještě při dovolené nebo výletu v Jihočeském kraji nezavítal do městečka Rožmberk nad Vltavou, měl by to do budoucna určitě napravit. Rožmberk ležící nedaleko Lipna, Českého Krumlova či hranic s Rakouskem rozhodně stojí za návštěvu.

Rožmberk láká turisty heslem „město s historií“ a je to pravda. Vždyť bylo založeno už v polovině 13. století. Asi největším lákadlem je pak hrad Rožmberk. Patří mezi nejstarší hrady Vítkovců, předchůdců jednoho z nejvýznamnějších českých šlechtických rodů – Rožmberků. Je to komplex původně dvou rožmberských hradů Dolního a Horního.

Návštěvníci si mohou vybrat například z hlavního prohlídkového okruhu nebo zkusit soukromé pokoje, muzeum hrdelního soudnictví, vyrazit na věž Jakobínku či to různě kombinovat.

Právě Jakobínka je hodně zajímavá a po opravě je přístupná teprve dva roky. Nabízí výhled na jedno z nejmenších měst v celé republice, kde žijí necelé čtyři stovky obyvatel. Je odtud také krásný pohled na řeku Vltavu, která tudy protéká ve velkém meandru.

Opravy Jakobínky trvaly sedm let jen za pomocí technik z konce středověku. Obnovenou kamennou věž s kuželovitou střechou se šindelovou krytinou a špičkou ozdobenou plechovou makovicí obklopuje upravený trávník, kvetoucí keře i majestátní lípy. Nahoru se turisté dostanou, když vystoupají 169 schodů. „Odborníci se nemohou shodnout, ze kterého století věž pochází. Jsou rozděleni do tří skupin – jedna má za to, že Jakobínku postavili ve 14. století, druhá ji datuje do 15. století a třetí až do 16. století. Jejím původním účelem byla strážní a obranná funkce,“ dozvíte se na místě od průvodkyně.

Byť je Rožmberk nad Vltavou poměrně malý, tak je tu přes letní sezonu hodně živo. Je to totiž také oblíbené vodácké zastavení při cestách z Vyššího Brodu do Českého Krumlova či Zlaté Koruny. Ve městě tak nechybí občerstvení, restaurace, infocentrum ani hotely a penziony. Ve Vltavě se dá příjemně osvěžit a vykoupat.

Rožmberk nad Vltavou je současně i jednou z tradičních zastávek festivalu Hrady CZ, který každoročně probíhá na loukách nad městečkem, odkud je to na hrad co by kamenem dohodil. Návštěvníci festivalu si tuto krásnou památku mohou prohlédnout, jelikož v ceně sobotního lístku na festival je zahrnutá i možnost vstup na hrad zdarma. Vstupenky na festival Hrady CZ v Rožmbekru nad Vltavou máte možnost koupit zde.

Jak se tam dostat:
Malé město Rožmberk nad Vltavou s necelými čtyřmi stovkami obyvatel se nachází v Jihočeském kraji nedaleko hranic s Rakouskem. Pokud přijíždíte od Českých Budějovic, pak je nejvýhodnější trasa pravděpodobně přes Český Krumlov a Větřní. Lze jet ale také na Kaplici a Dolní Dvořiště. Do Rožmberka jezdí samozřejmě i autobusová doprava a dostanete se tam i vlakem, který však má zastávku asi čtyři kilometry od města.

Rožmberk nad Vltavou:
Město je založeno v polovině 13. století. Leželo na obchodní cestě vedoucí z Krumlova přes hraniční průsmyky do Lince a dále na jih. Je spojeno s významným šlechtickým rodem Rožmberků, kteří místo a jeho okolí osídlili a svými aktivitami přinesli kraji prosperitu, o čemž svědčí statut města, který měl Rožmberk v minulosti, a v roce 2006 mu tento titul vrátili. V roce 1620 připadlo panství francouzské aristokracii Buquoyů. Ti pokračovali v rožmberských tradicích hospodářských i kulturních.

Zajímavé památky:
Kromě hradu jsou zde zajímavé další památky: nový zámek – používaný jako ubytovací zařízení, kostel svatého Mikuláše – první zmínka je z roku 1271, na náměstí stojí několik domů ze 17. a 18. století se zajímavými štíty, starý a nový židovský hřbitov.

Hrad Rožmberk:
Hrad pochází z poloviny 13. století, patří mezi nejstarší hrady Vítkovců, předchůdců Rožmberků. Je to komplex původně dvou rožmberských hradů Dolního a Horního, ze kterého se zachovala pouze kamenná hláska zvaná Jakobínka. Horní část později upravili na letní šlechtické sídlo. Rovněž Dolní hrad má za sebou několik přestaveb, z nichž nejvýznamněji ovlivnila podobu renesance a konečně styl anglické novogotiky. V Rožmberské síni je portrét bílé paní Perchty z Rožmberka, která se zde podle pověsti zjevuje.